Jak naučit kočku vycházet s ostatními domácími zvířaty

Kočky jsou úžasní domácí mazlíčci. Faktem ale je, že jejich (ne)schopnost vycházet s dalšími zvířaty v domácnosti může být velkou výzvou. Jak tedy naučit kočku harmonickému soužití s ostatními zvířecími členy rodiny?

Než si pořídíte novou kočičku, zvažte, jaká je povaha vašich ostatních domácích zvířat. Některá zvířátka jsou společenštější, jiná mají naopak sklon ke konkurenci, lovu a pronásledování, což může být pro kočku značně stresující.

Bezpečné prostředí

Aby se kočka a další zvířata cítila pohodlně, je potřeba vytvořit pro všechny bezpečný a příjemný prostor. Každé zvířátka by mělo mít svůj vlastní úkryt a místo, kam se může schovat, když si přeje soukromí. Je také potřeba zajistit dostatečné množství misek na jídlo, vodu či více kočičích záchodů.

Nespěchejte

Při zavádění nového zvířátka do rodiny je důležité jít na to pomalu. Nechte zvířátka se „očuchat“, zvyknout si na svoje pachy a zvuky. Setkávání dělejte postupně a mějte na paměti, že každé zvíře by mělo mít svůj prostor, kam se může stáhnout, pokud se cítí ohrožené.

Předcházejte problémům

Naučte se rozpoznávat signály stresu a napětí mezi zvířaty. Pokud se objeví konflikt, jednejte okamžitě a zvířátka oddělte. Tolerantní kamarádské chování naopak odměňujte. A nezapomeňte se věnovat i každému zvířátku samostatně, aby se cítila důležitá a nezanedbávaná.

Naučit kočičku tolerovat a respektovat další domácí zvířata zkrátka vyžaduje trpělivost a porozumění, ale když si nakonec vaše domácí smečka skvěle sedne, stojí to za to.